пʼятниця, 27 жовтня 2023 р.

ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОЇ ПИСЕМНОСТІ ТА МОВИ.

 

             День української писемності та мови, який з 1997 традиційно святкували 9 листопада, цього року має нову дату. 

        Цього року дата свята змінилася – Україна вперше відзначатиме День української писемності та мови 27 жовтня. Перенесення пов’язане з переходом Православної церкви на новоюліанський календар, згідно з яким дати неперехідних свят змістилися на 13 днів раніше. Тож день пам’яті Нестора Літописця випадає на церковне свято 27 жовтня


ХТО ТАКИЙ НЕСТОР ЛІТОПИСЕЦЬ

Нестор (1056–1114) – монах Києво-Печерської лаври. Вважається, що саме він є автором першої писемної історії України — "Повісті врем'яних літ". Вона створювалась в 11 — на початку 12 століття Нестором та іншими літописцями. Вона починається з порушення проблеми "Звідки пішла Руська земля і хто в ній найперший почав правити". Пам'ятка не збереглася до нашого часу, але існує в Лаврентіївському (1377) та Іпатіївському (Іпатському, друге десятиліття 15 ст.) списках — коли пам'ятку переписали, на той час це було своєрідне "перевидання" рукописних творів.

Доктор історичних наук Михайло Брайчевський називає Нестора одним з найбільших письменників раннього європейського середньовіччя. А з "Повістю врем'яних літ" пов’язують початок історії української літератури.



28 липня 2023 року Президент України підписав указ про зміну дати святкування Дня української писемності та мови - з 9 листопада на 27 жовтня.

Українська мова - одна з найбагатших та наймилозвучніших мов світу. Вона походить від єдиного праслов’янського кореня. Формуватися українська мова почала у VI столітті, цей процес тривав до XVI століття.

Ось що маємо зараз:

·  в українській мові - близько 256 тисячі слів, але вона стрімко розвивається, тож насправді ця цифра зараз більша;

·  найбільш уживана літера в українській мові - літер "п", на неї починається найбільша кількість слів, найменш уживана - літера "ф";

·   українська мова - найбагатша на зменшувальні форми, наприклад, її має навіть слово "вороги" - "вороженьки";

·  "Заповіт" Т. Г. Шевченка - рекордсмен серед переведених творів,  його переклали 147 мовами;

· найстарішою українською піснею вважається пісня "Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш".

Державною українська стала 26 жовтня 1989 року, нині нею володіє близько 45 мільйонів людей у всьому світі.


середа, 4 жовтня 2023 р.

Перлина української літератури. " ЕНЕЇДА” Івана Котляревського. 225 років із часу видання


Котляревський - геніальний автор. Його творчість особливо сьогодні має для нас велике значення – зокрема, у протистоянні з Росією. 

У 1798 році побачило світ перше видання поеми "Енеїда" Івана Котляревського. Це була перша друкована українська книга, написана живою народною мовою. Відтак твори Івана Котляревського започаткували новий етап формування української літературної мови. "Енеїда" ввійшла в золотий фонд не лише української, а й світової культури. Краси й сили їй надала ще й чарівна музика Миколи Лисенка, який створив оперу за цією поемою. 

Вже 225 років українці щиро сміються над пригодами Енея, троянця в козацьких шароварах і жупані, "парубка моторного", що змушений був покинути сплюндрований ворогами рідний край і шукати нової вітчизни. А в підтексті поеми зашифровано цілий пласт нашої історії. 

«Енеїда» започаткувала нову добу українського письменства, стала національною гордістю народу, принесла світову славу її авторові.


Бабин Яр - 82

 

День гідності та свободи

  Сьогодні Україна відзначає День гідності та свободи. Цього дня, з інтервалом у дев’ять років, розпочалися дві доленосні для сучасної Укра...